Ümit Kalko Haberleri

Kişinin yaneşeliığı maşer ortamında değeri olan , kabiliyet, iktisat ve gayrı davranış biçimlerini vüruttirdiği süreçlerin tüyönetmen.

Eğitim bilimi, önceden saptanmış esaslara gereğince insanoğluın davranışlarında belirli vürutmeler sağlamaya yarayan planlı etkisinde bırakır sürecidir.

Eğitim bilimi; ferdin davranışlarındaki yaşantısı vasıtasıyla kasıtlı olarak ve isteyerek değsorunme meydana getirme sürecidir.

Görüldüğü gibi eğitimin bir çok tanılamamı dokumalabilmektedir. Fakat, günümüzde çoğunlukla tercih edilen tanılamam:

“Bireyin davranışında, kendi yaşantısı vasıtasıyla ve kasıtlı olarak matlup yönde( eğitimin ammaçlarına reva ) değsorunme meydana getirme sürecidir.” Şeklindedir.

Bu tanıma gereğince;

· Eğitim bilimi bir süreçtir.

· Eğitim bilimi sürecinde, ferdin davranışlarının matlup yönde değsoruntirilmesi ammaçlanmaktadır.

· Davranışlarındaki değsorunme kasıtlı olarak gerçekleştirilmektedir.

· Eğitim bilimi sürecinde ferdin kendi yaşantıları esastır.
EĞİTİMİN SÜRECİ

Eğitimin üç gerçek öğesi vardır.

1. Lakinç

2. Öğretme ve öğrenme etkinlikleri

3. Değerlendirmeler

Eğitim bilimi ammaçla adım atar, öğretme-öğrenme etkinlikleriyle devam eder ve değerlendirme ile son bulur. Sürecin bu mantığı cümle kültürler dâhilin nüshadır. Lakinçların içeriği ve öğrenme dâhilin kullanılan öğretme şekilleri kültürden kültüre gereğince değsorunebilir, fakat sürecin doğbeyı değsorunmez.

Eğitim bilimi kapsamı ve tanılamamlanması açısından çok geniş bir kavramdır. Gün süresince birkötü filozof ve terbiyeci, eğitimin ne olduğuna konusunda farklı farklı tanılamamlamalarda bulunmuşdolaşma. Günümüzde ise eğitimin akseptans edilen standart tanılamamı şudur: Eğitim bilimi, ferdin davranışlarında kendi yaşantıları vasıtasıyla kasıtlı olarak istendik davranış değsorunikliği meydana getirme sürecidir. Bu tanılamamlama ekseninde eğitimin umumi hatları çizilebilir. Bu tanılamamlamanın ortamında eğitime konusunda temelı önemli kavramlar vardır. Özellikle “kendi yaşantıları vasıtasıyla”, “kasıtlı olarak”, “istendik davranış değsorunikliği” ve “müddetç” gibi kelimeler eğitimin temel taşlarıdır.

Eğitim bilimi, insanoğlu dâhilin hayat boyu devam eden bir süreçtir ve davranışlarda tadil meydana getirir. Bu davranış değişimleri ise ferdin kendi tecrübelerine dayanır. Davranış değişimleri istendik doğrusu beklentilere ve hedeflere reva olabileceği gibi istenmedik yönde de vürutebilir. Eğitim bilimi sürecinin sorunletilmesi ise kasıtlı doğrusu programlı ve programlı olabileceği gibi vürutigüzel de kabil. Kasıtlı olarak yapılan eğitime formal eğitim bilimi, vürutigüzel yapılan eğitime ise informal eğitim bilimi denir. Elan açıklayıcı bir örnek verirsek meslek, dershane, eğitim bilimi merkezleri gibi mekânlarda verilen eğitim bilimi formal; ferdin kendi çevresinden edinmiş olduğu ve planlı programlı olmayan eğitim bilimi ise informal eğitidir. Yani eğitim bilimi yalnızca okullardaki öğrenmelerle sınırlı değildir.

Eğitim bilimi Türleri
Eğitim bilimi türlerine gereğince sınıflandırıldığında formal ve informal eğitim bilimi sarhoş olmak üzere dü tür ortaya çıkar. Formal eğitim bilimi okullarda ya da kurumlarda belirli bir tasavvur ve yetişek çerçevesinde gerçekleştirilir ve bu eğitim bilimi tipinin belirli bir amacı vardır. Bu düzende eğitim bilimi süreci yönetimsel bir kadro ve eğitmenler aracılığıyla planlanır. İnformal eğitim bilimi ise hudayinabit vüruten ölçüsüz ve programsız yapılan eğitimdir ki fert bu eğitimi toplumsal çevresinden gizil olarak edilir.

Eğitim bilimi Sistemi
Eğitim bilimi, bir düzenek olarak ele aldatmaındığında ise eğitim bilimi sisteminin üç gerçek ögesi bulunmaktadır: Bunlar kaynaklar, süreçler ve çıktılardır. Orijin; eğitimin beslendiği öğretmen, öğrenci, yapı, tesisat, maliyet, personel gibi fiziki unsurlardır. Müddetç; meslek ortamında meydana gelen dersler, öğrenme yaşantıları ve ders aktiviteleridir. Çıktılar ise bireyde ihtisas, yeterlilik, izin, imtihan neticeları gibi matlup davranış değsoruniklikleridir.

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön
Antika Eşya Alanlar iqos heets
Seo Fiyatları https://eniyiurgupotelleri.name.tr/ https://istanbultarihi.name.tr/ https://cankiriyoreselyemekler.name.tr/ https://nevsehirwebtasarimseo.name.tr/ https://emzirmeurunleri.name.tr/ iqos sigara
puff bar elektronik sigara
Puro Satın Al
instagram takipçi satın al