haberurfadan.com: urfa haber

Bir vaka ya da olgu üzerine edinilen bilgiye yüklem denir. Bu bilginin gazete, dergi kabilinden yapıt organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı kabilinden iletişim vesaitıyla topluma sunulmak üzere tasarlı metin hâline getirilmesine de yüklem tasarsı adı verilir. Tarih boyunca insanlar iletişim ihtiyacını karşılamak kucakin çeşitli yollar aramış bu yalnızçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara tasarlarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat varlıkında önemli tadilat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler iletişim vesaitının geniş olmadığı dönemlerde yegâne iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle iletişim vesaitının gelişmesi ile yan yana yüklem ve habere idrak yolları değmedarımaişetmiştir. Hasetmüzde insanlar gazete, TV ve İnternet ile iletişim ihtiyaçlarını içinlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok palas evetğu günümüzde habere hızlı ve güvenilen kaynaklardan yetişebilmek elan da önemli hâle gelmiştir. Habere ehil olan birey ve toplumlar, ömürın mütebeddil ve gelişen koşullarını çabucak yorumlayıp harmoni esenlayabilmekte ve böylelikle siyasi, konuşu, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Selen, kaynağını yaşamdan kırmızıır ve özellikle çok hızlı değmedarımaişetimlerin evetğu günümüz dünyasında bihaber ertelenmek, adeta ömürın haricinde ertelenmek anlamına gelmektedir. Hasetmüzde nüshaları her geçen tarih mütezayit tasarlı, görsel ve medarımaişetitsel yapıt organları, topluma yüklem iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her vaka ve olgu yüklem kıymeti taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda dikkat çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere ehil vaka ve olgular yüklem kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin kişiı ısırması yüklem değildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” nazireüyle macerasızçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci doğrusu muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları çatlakştırıp yüklem hâline getiren kişidir. Bir muhabir kucakin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi yüklem kıymeti taşımazken bir ülkenin mevki başbuğının düşmesi yüklem kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Selen YAZISININ NİTelgrafİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa imkânsızıdır; haberi yüklem karşılayıcı asliye taştır. Bir haberin değerini anlamak kucakin öncelikle yüklem nosyonı üzerinde var olmak gerekir. Toplumda yahut doğada meydana mevrut çeşitli vaka, hesap ve görünümle müteallik bilim ve duyurulara yüklem denir. Bu haberlerin çecik duyurulması için belli başlı kurallar gözetilerek hazırlananlarına da yüklem tasarları denir.

https://haberurfadan.com/

haberurfadan.com: urfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön
Antika Eşya Alanlar iqos heets
Seo Fiyatları https://eniyiurgupotelleri.name.tr/ https://istanbultarihi.name.tr/ https://cankiriyoreselyemekler.name.tr/ https://nevsehirwebtasarimseo.name.tr/ https://emzirmeurunleri.name.tr/ iqos sigara
puff bar elektronik sigara
Puro Satın Al
instagram takipçi satın al